Winnica 2013

styczeń 05. 2013
Nowy rok  zawitał i potrzebą chwili  powstała zakładka na bieżące wiadomości.
Krzewy winoroślowe  zabezpieczone przed zimowym dziadkiem mrozem i  takie widoki będą jeszcze co najmniej przez 2 - 3 miesiące.

***************************************************
styczeń 10.13
Czas na winnicy wolno  i nudnie płynie, ale taki widok cieszy.
Nawet nie groźne są mrozy, jak dotychczas dochodzące do minus 15 stopni.luty 

Okres zimowy krzewy spędzają w uśpieniu i pod przykryciem białej kołderki.************************************************************
marzec
Ogólnie zima była dość łaskawa, ale końcówka, szczególnie w połowie miesiąca jeszcze nie dała za wygraną i odgraża się dziesięcio-stopniowym mrozem. Niby nic szczególnego, ale przy  braku okrywy śniegowej już tak wesoło nie wygląda. Szczęśliwie że to tylko taki dwudniowy atak na moją winnicę i nie tylko.  


***********************************************************

marzec 21.03.
Niby  wiosna, ale pogoda nas nie rozpieszcza, bo  temperatura całkiem  zimowa. W dzień na granicy zera, a w nocy  przymrozek, a nawet mróz do -10 stopni.
Czas pomyśleć o ukorzenianiu sadzonek ze sztobrów i z końcem miesiąca zabrać się się za to na poważnie.

************************************************************

marzec 31
Dla nie wtajemniczonych podpowiem że tak wygląda wiosna w tym roku w mojej winnicy.*************************************************************

 
kwiecień
Kwiecień minął na leczeniu ran po zimowych i powolnym starcie krzewów w nowe życie w nowym sezonie wegetacyjnym 2013-tym roku


*************************************************************
maj
Nareszcie maj
Wiosna przyszła spóźniona o 2 tygodnie, ale natura robi wszystko, aby nadrobić zaległości i już są widoczne tego efekty.
.********************************************************

czerwiec
11-go czerwca matka natura   zrobiła paskudną niespodziankę w winnicy.
Przez kilka minut leciały z góry kulki gradowe wielkości kasztanów w skorupce. Młode przyrosty  szykujące się do kwitnienia dostali mocną lekcję życia, ale winorośl to mocna sztuka tak łatwo się nie poddaje. Główne cięcie krzewów winorośli należy wykonywać na przedwiośniu.
Jesienią wycinamy tegoroczne łozy przeznaczając je jako materiał na sztobry.  Można je przechowywać przez zimę  głęboko zakopane w ziemi.